Ukaž, co děláš

Dočetl jsem knížku Ukaž, co děláš od Austina Kleona. Je to svižná, lehká knížka plná tipů pro začínající i profesionální umělce o tom, jak své dílo ukazovat světu a budovat si značku. S některými pasážemi nesouhlasím, hlavně s tím, že by měl člověk něco sdílet každý den a dávat fotky na Instagram. Jsem toho názoru, že by člověk měl sdílet, jen pokud má opravdu co říct a nezahlcovat svět nedomyšlenými nápady. I tak je to ale hodnotné čtení.

Přidávám pár pasáží, které mě oslovily a narcisistně proložím svými skicami 🙂 Většinou si při četbě dělám poznámky do deníku, takže se nejedná o přesný přepis. Opsat si to vlastními slovy mi pomáhá si obsah zapamatovat. A taky nemusím řešit autorská práva 🙂

Jára Cimrmannová, ležící bdící

O propojování lidí

Hodně lidí touží po tom, mít vlivné konexe. Ale snaha získat konexe je sama o sobě marná. Konexe a vliv jsou přirozeným efektem kvalitní práce a propojování lidí. Vyzařování vašeho neutuchajícího zájmu o věc, které přitáhne ty správné lidi.

 

Pěstuj vztahy s lidmi zapálenými pro stejnou věc. Zvi je k sobě, ukazuj jim svá díla k posouzení. Hodnoť jejich práci, dávejte si navzájem kvalitní zpětnou vazbu. Zajímej se o ně, vyživuj ty vztahy.

 

Je skvělé organizovat meetupy podobně smýšlejících lidí. Nebo čas od času udělat společný oběd nebo večeři.

O kritice

Je potřeba být kritický ke kritice. Hodnotná kritika je od lidí, kterým záleží na vás a vaší práci. Od lidí, kteří si vaší práce neváží, kritiku neberte, odfiltrujte ji. Často to jsou jen trollové a emoční upíři, kteří se baví tím, že píšou negativní a shazovačné komentáře. Takoví lidé vás v ničem neposunou a diskuzí s nimi jen ztrácíte čas.

Rychlovka, asi 3 minuty

O penězích

Jeden malíř kdysi řekl: Nemaluji proto, abych vydělal peníze. Vydělávám peníze (prodejem obrazů), abych mohl více malovat.

O učení se

Nestačí stát se mistrem. Musíte se znovu stát studentem.

Když se Picasso něco naučil, skončil s tím a začal dělat něco jiného.

Vybuduj si dobré jméno. Udržuj jej čisté. Nedělej kompromisy. Nedělej si vrásky kvůli vydělávání peněz nebo jestli budeš v balíku. Starej se o to, jestli děláš svou práci dobře. A pokud si vybuduješ dobré jméno, tvé jméno se jednou stane tvojí měnou.

Lidé v ZUŠ čekající stejně jako já na svoje děti

O příbězích a slovech

Slova mají váhu. Často říkáme, že za nás mluví naše práce, naše obrazy. Ale obrazy nemluví. Lidé chtějí vědět, odkud věci pocházejí a jak byly vyrobeny. Chtějí znát příběh jejich vzniku, chtějí vidět do zákulisí. Příběhy o vaší práci mají obrovský vliv na to, jak lidé vaši práci hodnotí a vnímají.

Potřebujete se naučit, jak vypadá dobrý příběh a jak jej vyprávět.

Lidi v ZUŠ čekající stejně jako já na svoje děti – podruhé
Lidi v ZUŠ čekající stejně jako já na svoje děti – potřetí

Mluvte na večírcích o sobě

Když na večírku řeknete, že jste malíř, nejspíš bude následovat otázka: “A už někde vystavuješ?”, což často bývá zamaskovaná otázka “Vyděláš si tím?”. Způsob, jak obejít v takové chvíli rozpaky, je poctivě vysvětlit podstatu vaší tvůrčí práce. Srozumitelně popsat, o co se snažíte a proč. Říkejte pravdu, ale říkejte ji s respektem a láskou k sobě samému a svému dílu.

Zapalujte jeden projekt od druhého

Všichni úspěšní umělci mají jedno společné: byli schopni vytrvat navzdory úspěchům a pádům. Woody Allen natáčí v průměru jeden film ročně. V den, kdy skončí natáčení jednoho filmu, začne psát scénář pro nový. Ernest Hemingway končil pracovní den v půlce věty, aby druhý den věděl, kde má navázat. Zpěvačka Joni Mitchel říká, že slabiny posledního projektu ji inspirují do projektu dalšího.

Lidi v ZUŠ čekající stejně jako já. To tam jako fakt nemáš nic lepšího? Ne, nemám, #sorryjako 🙂

Doporučuji přečíst si celou knížku. A za její zapůjčení děkuji Ateliéru Václava Kováře v Liberci. Za pár dní tam jdu na kurz krajinomalby pastelem, tak se těším 🙂 Kurzů dělá víc, třeba si z nich něco vyberete i vy.

Co dál si tu přečíst?

Třeba to, že hledám další umělce, na co se připravit, když chcete malovat s dětmi doma nebo se můžete podívat na můj poslední obraz (a třeba si ho koupit).

Aby vám nic neuniklo, můžete si přihlásit se k odběru novinek. Slibuji, že nebudu posílat žádný spam.

Dejte vědět svým přátelům, jaké pěkné obrázky jste našliShare on Facebook
Facebook
Share on Tumblr
Tumblr
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Buffer this page
Buffer

6 thoughts on “Ukaž, co děláš

  1. Jsem ráda, že mohu tenhle blog číst. všechno je opravdu dobré dozvědět se, nebo si i zopakovat. a doprovodné obrázky ( zde skici) -jsou dokonalé !!!
    Nemám ráda hyperrealistické obrazy ( i když autory jistým způsobem obdivuji ) -ani bych to nechtěla umět. Ale pár linek, které vyjádří vše- to je umění !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


CAPTCHA Image
Reload Image