Často to mám v životě tak, že mám období, kdy zcela dominuje určitá činnost. Loni to bylo bezesporu malovaní. Maloval jsem hodně často, měl jsem několik výstav, samotná režie kolem výstav, rámování obrazů, přípravy prostoru a věšení zabrala dost času. Takže to bylo ve výsledku docela hektické období. Někdy kolem Vánoc jsem si dal pauzu na neurčito. Místo malování jsem se pustil do čtení knih a naordinoval si introspektivní období.
Stalo se toho mezitím strašně moc a spousta změn se udála uvnitř. A vypisovat to vlastně ani nemá cenu. Dlouho jsem váhal a odkládal, jestli vůbec nějaký článek psát. Došel jsem k tomu, že jo. Když nic jiného, podělím se alespoň o seznam knih, které jsem během té doby četl, nebo přednášek, které jsem viděl.
Knihy mi rozšířily obzory a ukázaly mi, kolik toho nevím. Nevím toho o tolik víc, než kolik vím. To je skvělé, pořád se dá tolik objevovat. Z knížek si také dělám výpisky a poznámky, odkazy na jiné knihy, které si pak nakoupím a (časem) přečtu.
Knihy o sebeobjevování a fungování lidské mysli
Většina knih z téhle skupiny je o psychedelikách. Psychedelika, to je něco, co mě dlouho lákalo, a než jsem se do nich odvážil jít, nastudoval jsem si je. A pak jsem četl dál a dál. O jejich historii, vlivu na kulturu, změny ve fungování vnímání. Je to fascinující obor a věřím, že jako vědní obor má ohromný potenciál do budoucna. Zákazem LSD jsme ztratili kolem 50 let výzkumu vědomí. Teď přichází dlouho odkládaná renesance.
- Fadiman: The Psychedelic Explorer’s Guide: Safe, Therapeutic, and Sacred Journeys – Úvodní kniha, průvodce.
- A. Hoffman: LSD, mé problémové dítě – Klasika. Jak bylo LSD objeveno, zkoumání hub a šamanských rituálů u indiánů.
- A. Huxley: The Doors of Perception
- A. Huxley: Heaven and Hell
- O. Sacks: Musicophilia – O vztahu mozku a hudby, jak mozek funguje, jak jednotlivé “moduly” spolupracují, pozoruhodné příběhy duševně nemocných.
- A. Waldman: A really good day – O mikrodávkování. Prokládané literárními výlety do jiných témat, jako je léčba deprese, historie války proti drogám a proč to nikdy nefungovalo, osobní vývoj autorky.
- Michael Polan: How to change your mind – Psychedelika ze všech stran, od potlačeného houbového kultu, po historii výzkumů atd. Skvělé čtení.
- I. Toman: Kurvítka v hlavě – Tahle mě nějak nenadchla, nedočetl jsem.
- Mark Manson: Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele. Provokativní název, ale vlastně je to o tom, jak najít a dělat ty důležité věci v životě a ty nedůležité mít u prdele.
Ekonomika a fungování světa
Můj zájem o ekonomiku podnítila koronavirová krize. Respektive následný pád akcií. Začal jsem si načítat články, jaké akcie koupit, a postupně mě to vtáhlo natolik, že jsem si nakoupil několik knih a shlédl kupu přednášek. Fascinující téma! Lituji, že jsem se o to nezačal zajímat dříve.
- Rakouská škola pro investory Poněkud těžší čtení, mluví “profesorským jazykem”, ale stojí za přečtení.
- D. Stroukal – Ekonomické bubliny Skvělá kniha, čte se rychle, popisuje historii bublin, fungování měnových systémů, vznik centrálních bank, pokřivené trhy.
- Juraj Karpiš: Zlé penieze – Zatím čeká ve frontě na přečtení.
- Mike Maloney: Hidden Secrets of Money – Skvělá série přednášek o vzniku a historii peněz, vzestupu a pádu celých říší v závislosti na jejich ekonomice, opakované finanční krizi po opuštění zlatého standartu. Plus hromada komentářů k aktuálním tématům.
- Golden Gate – přednášky o cyklu bohatství a úloze drahých kovů jako uchovatelů hodnoty.
- Martin Ford: Roboti nastupují – mizející střední třída a masivní automatizace a její dopady
Mix
- Y. Harari: Homo deus – stručné dějiny zítřka. Trochu se tu opakují některé myšlenky ze Sapiens, ale celkově hodně dobré. Kapitola o hledání nesmrtelnosti mě donutila dost přemýšlet.
- Jung: Archetypy muže (Nedočetl jsem, na můj vkus příliš abstraktní a neuchopitelné)
- Kraut – skvěle vysvětlené historické souvislosti v “ošklivě” animovaných videích.
- PBS SpaceTime – videa o fyzice, vesmíru, vzniku gravitace, teorie relativity a podobně. Při jejich sledování si připadám jako nevzdělaný idiot 🙂
- The Royal Institution – populárně naučné přednášky o vědě. Fyzika, matematika, biologie… Cílené na relativně laické publikum, není to hardcore jako PBS.
- Kurzgesagt – animovaná edukativní videa. Psychologie, biologie, vesmír … mix témat.
- Cixin Liu: Ball lightning (Beletrie, potřeboval jsem něco, u čeho nebudu mít potřebu dělat si výpisky.)
- Cixin Liu: Supernova Era Lepší než Ball ligntning. Skvělá zápletka na začátku, druhá polovina knihy o hře dětí na válku už mě tolik nebrala, na můj vkus moc roztahaná a předvídatelná. Ale první polovina je skvělá.
Co dál číst na blogu?
Článek má volné pokračování “čtecí období pokračuje“. Užijte si ho.
2 thoughts on “Čtecí období”