Jak se připravuje vernisáž

Článek jsem pro lepší čitelnost rozdělil na dvě části. První se jmenuje Ohlédnutí za vernisáží.

Co je ale vlastně potřeba na to, aby vernisáž dobře dopadla?

Nejprve stručně v pár bodech, které pak rozepíšu. Můžete to pak použít jako check-list pro sebe, jen když tak prosím o zpětný odkaz nebo komentář jako poděkování. (Ať vím, že to nepíšu zbytečně).

  • Pozvat lidi
  • Zajistit hudbu
  • Zarámovat obrazy
  • Domluvit moderátorku
  • Připravit občerstvení
  • Rozmyslet si cenu obrazů
  • Rozvěsit obrazy, udělat popisky a cenovky
  • Pověsit formulář na rezervaci obrazů
  • Vyvěsit kontakt na sebe, připravit vizitky

Pozvání lidí

Nezdá se to, ale tohle zabralo hodně času. Pozval jsem hromadu lidí, dal jsem si tu práci rozeslat osobní zprávy přes FB nebo mail. Každému, o kom jsem si myslel, že by ho to mohlo zajímat. S textem pozvánky jsem byl spokojený až po několikeré iteraci a stejně jsem ho postupně měnil. 

Jenom zaklikat lidi a přidat je do facebookové události by nefungovalo. Je to neosobní, studené a já osobně na to téměř nereaguji. Informací je všude spousta a pozvánka by byla jen jednou z nich. Navíc to byla moje premiéra, chtěl jsem, aby přišlo hodně lidí 🙂 

A děkuji vám všem, kdo jste přišli!

Hudba

Hudba je pro mě velký zdroj inspirace pro malování, rád ji poslouchám, rád se nechávám unášet jejími tóny. A vernisáž bez hudby by byla smutná. Sváťa je moje bývalá kolegyně, věděl jsem, že ráda zpívá a už několik let se tomu věnuje. Byla to vlastně dvojnásobná premiéra. Pro mě jako malíře a pro ni jako sólo zpěvačku – doposud vystupovala jen v rámci pěveckého sboru.

A Blanka je výborná klavíristka, spoludržitelka ceny Anděl za Lakomé barky. Obě se skvěle doplňovaly. Jen jsem je v té záplavě dojmů nedokázal plně vstřebat. Naštěstí jsou k dispozici videa, viz první část článku.

Rámy a příprava obrazů

Obrazu rám sluší (pokud se povede). Když je obraz zarámovaný, vypadá “víc dokončeně”. Je to jako znamení, že teď už se na něm nebude nic dělat, je připravený k pověšení na zeď, aby dělal někomu radost. Věřím, že se vyplatí investovat do rámu, který ladí s obrazem. Většina rámů byla stříbrných s probleskující bordeaux ve spodní vrstvě. Po večerech jsem rámy postupně patinoval, aby barevně ladily s obrazem. Není to žádná věda, stačí naředit barvu terpentýnem a přemalovat. Vezme si to ale svůj čas a pozornost. Často není na první pohled jasné, jakou barvu rámu zvolit, takže jsem je občas několikrát přemalovával. 

Nebyl jsem na to ale sám, s přípravou rámů mi pomohla i Anežka (8.75 roku). Ukázalo se, že má cit pro výběr vhodné barvy, často lepší než já 🙂 

Anežka patinuje rám
Obrazy připravené k zarámování

Rámy mi vyrobil liberecký akvarelista Štefan Škapík. Doporučuji.

Občerstvení

Vůbec jsem nevěděl, kolik přijde lidí, takže těžko plánovat a připravovat. Původně jsem měl v plánu udělat nějakou zdravou domácí pomazánku, ale na to nakonec nebyl vůbec čas. Tak jsem jen koupil kupu ovoce, oříšky, čipsy a víno. Dobré víno a hudba pomáhá skoro tak dobře jako vhodné štětce 🙂

Jídlo!!!!

Moderátorka

Potřebujete někoho, kdo vás hezky představí lidem, někoho, kdo umí mluvit na veřejnosti a ideálně vás aspoň trochu zná. Pomáhá vést rozhovor, vnést do toho humor a udělat správnou atmosféru. Sám bych tam mluvit nechtěl, asi bych to nějak dal, ale nebylo by to ono. Tímto děkuji Lence Jůnové z moderuje.cz a doporučuji její služby.

Příprava prostoru

Knihovna je sice hezký prostor, ale není to výstavní prostor. Hodně času zabrala samotná příprava stojanů, na kterých pak visely obrazy. Bylo potřeba nařezat velké kartony a připevnit je na stojany jako podklad. Bez nich by se to hrozně lesklo a působilo by to rušivě. Na bílé zdi bych to řešit nemusel, a příprava by tak byla výrazně rychlejší.

Na poslech

A něco slavnostního na poslech na závěr. Frank Sinatra – New York, New York

Co dál číst?

Já nevím, tak asi první část článku 🙂 A připomínám, že výstava je prodejní! Udělejte si radost a vylepšete si obývák hezkým obrazem.

Aby vám nic neuniklo, můžete si přihlásit se k odběru novinek. Slibuji, že nebudu posílat žádný spam.

Dejte vědět svým přátelům, jaké pěkné obrázky jste našliShare on Facebook
Facebook
Share on Tumblr
Tumblr
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Buffer this page
Buffer

4 thoughts on “Jak se připravuje vernisáž

  1. Fakt dobře připravená vernisáž. Všechno klapalo jak mělo, krásné uvedení a představení, hudební doprovod, občerstvení a hlavně samoszřejmě tvorba, kterou jsi skutečně dotáhl. Obrazy které jsem tam viděl poprvé mě zaujaly a bavily. Škoda že jsme museli odejít dříve. Každopádně je to určitě dobré uvedení Tvé práce na verejnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


CAPTCHA Image
Reload Image